Bezpečný internet

Zásady bezpečné práce s internetem

Na internetu můžeš najít mnoho informací. Internet je výborným nástrojem a pomocníkem. Můžeš tu komunikovat, posílat si fotografie nebo se dívat na videa. Ne všemu a všem se dá ale věřit. Je proto dobré být opatrný a na internetu o sobě sdělovat jen základní informace.

 • Máš profil na nějaké seznamce? Buď opatrný a nezveřejňuj na něm svoje osobní informace. Třeba kde bydlíš, své telefonní číslo.
 • Zamysli se, zda opravdu musíš všude uvádět svoje celé jméno nebo informace o své rodině a kamarádech.
 • Kamarádům veřejně na internetu a už vůbec ne úplně cizím lidem v žádném případě nesděluj informace, kam chodíš do kroužků, do školy nebo za zábavou. Nikdy nikam nepiš, že jedeš na dovolenou. Po návratu domů by na tebe a na tvé rodiče mohlo čekat moc nemilé překvapení v podobě prázdného bytu.
 • Když zveřejňuješ na internetu svoji fotografii, uvědom si, že ji může kdokoli použít. Nikdy na internetu neposílej svoje intimní fotografie, a to ani svým známým. Pokud se dostanou do nesprávných rukou, může tě někdo vydírat nebo je použít tak, že ti to bude nepříjemné. Pokud se tvé intimní fotografie objeví někde na internetu, jejich dalšímu šíření už nezabráníš a nejde to vzít zpět.
 • Chce po tobě nějaká seznamka citlivé údaje? Třeba jaké nosíš spodní prádlo? Takové informace nesděluj.
 • Znáš ve svém okolí někoho, kdo o sobě na internetu zveřejňuje osobní nebo citlivé údaje? Zkus mu poradit a sdělit, jakému se vystavuje riziku. Ukaž mu třeba film www.seznamsebezpecne.cz.
 • Pokud máš webovou kameru, neukazuj víc, než je nezbytně nutné. Zařízení bytu nebo sebe v nějaké citlivé situaci nemusíš nikde ukazovat. Nezapomeň, že si tě může někdo nahrávat.

Rada

Pamatuj: Nedávej nikomu adresu ani telefonní číslo. Nevíš, kdo se skrývá za vzdáleným monitorem. Když nebudeš dávat pozor, hrozí ti opravdu vážné nebezpečí. I když si myslíš, že zrovna tebe to potkat nemůže. Sdílej jen nejnutnější informace o sobě a minimum fotografií. Informace o školácích denně vyhledává několik set slídilů - nenech se chytit do té nesprávné sítě a nedovol nikomu zneužít informace o tobě.

Desatero bezpečného internetu

 1. Nedávej nikomu adresu ani telefon! Nikdy nevíš, kdo se skrývá za monitorem na druhé straně.
 2. Neposílej nikomu, koho neznáš, svou fotografii a už vůbec ne intimní. Svou intimní fotku neposílej ani kamarádovi nebo kamarádce - nikdy nevíš, co s ní může někdy udělat.
 3. Udržuj heslo své internetové schránky v tajnosti, nesděluj ho ani kamarádovi.
 4. Nikdy neodpovídej na neslušné, hrubé nebo vulgární maily a vzkazy. Ignoruj je.
 5. Nedomlouvej si schůzku po internetu, aniž bys o tom řekl někomu jinému.
 6. Pokud narazíš na obrázek, video nebo e-mail, který tě šokuje, opusť webovou stránku.
 7. Svěř se dospělému, pokud tě stránky nebo něčí vzkazy přivedou do rozpaků, nebo tě dokonce vyděsí.
 8. Nedej šanci virům. Neotvírej přílohu zprávy, která přišla z neznámé adresy.
 9. Nevěř každé informaci, kterou na internetu získáš.
 10. Když se s někým nechceš bavit, nebav se.